• Oficiální výběr z hlavní soutěže a oceněné filmy Zlatou Palmou 16/10/17

   V sekci Cannes 2011 - 2016 bude uvedeno 9 snímků. První z nich, film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa s Gaspardem Ullielem, Nathalií Baye, Vincentem Casselem, Marion Cotillard a Léou Seydoux, byl na festivalu v Cannes 2016 oceněn Velkou cenou poroty. Zlatou palmu za rok 2015 získal film o srílanském přistěhovalci Dheepan od režiséra Jacquese Audiarda. Život Adèle režiséra tuniského původu Abdellatifa Kechiche je nositelem Zlaté palmy za rok 2013. Vypráví příběh vášnivé lásky mezi dvěma dospívajícími dívkami, které hledají samy sebe. Intimní drama Láska režiséra Michaela Hanekeho se pyšní Zlatou palmou z roku 2012. V příběhu stárnoucího manželského páru profesorů hudby excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Nevěstinec režiséra Bertranda Bonella byl uveden v hlavní soutěži v roce 2011. Film je inspirován sociologickou studií o „domech lásky“ v Paříži na sklonku 19. století. Režisérské duo bratří Dardennů se představí filmem Dva dny, jedna noc s Marion Cotillard v hlavní roli. V oficiálním výběru v Cannes 2014 byl uveden film Oliviera Assayse Sils Maria, ve kterém podala vynikající herecký výkon Juliette Binoche. Životní příběh slavného módního navrháře Saint-Laurent zpracoval režisér Bertrand Bonello, do hlavní role obsadil populárního herce Gasparda Ulliela. V Cannes byl uveden v hlavní soutěži v také roce 2014.

 • Předpremiéry 11/10/17

   První očekávanou předpremiérou je komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný. V poutavém a vtipném zpracování jednoho období ze života a tvorby nestora francouzské kinematografie Jean-Luc Godarda podává skvělý výkon herec Louis Garrel. V předpremiéře uvede festival i další novinky z Cannes, mezi nimiž jsou životopisné snímky Gauguin s Vincentem Casselem v hlavní roli, Rodin s Vincentem Lindonem, či poslední film Micheala Hanekeho Happy End s Isabelle Huppert a Jean-Louis Trintignantem. Výběr filmů z Cannes doplní jeho letošní zahajovací snímek Ismaelovy přízraky Arnauda Desplechina, ve kterém se představí Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg a Mathieu Amalric. V posledním filmu Martina Provosta Polibek od Beatrice excelují Catherine Deneuve a Catherine Frot. Komedie Rock’ n Roll režiséra a herce Guillauma Caneta přináší svěží a sebeironický pohled na filmový průmysl a jeho požadavky na věčné mládí filmových hvězd. V hlavních rolích filmových manželů se představí Guillaume Canet a Marion Cotillard. Dramatický příběh z první světové války Na shledanou tam nahoře natočil režisér Albert Dupontel dle stejnojmenné literární předlohy Pierra Lemaitra. Diváci se mohou rovněž těšit na komedii Madame služebná režisérky Amandy Sthers. Rodiče s dětmi se mohou vydat na animovaný snímek režiséra Clauda Barrase Můj život Cuketky.

 • FESTIVAL SLAVÍ 20 LET 09/10/17

   Velkolepá oslava francouzské kinematografie
   Festival francouzského filmu ke svému 20. výročí připravil velkolepou oslavu francouzské kinematografie. Hlavní část programu tvoří předpremiérová uvedení šestnácti francouzských filmových novinek. V rámci oslav jubilejního ročníku festival nabídne filmy z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011 - 2016. Počátky kinematografie připomene soubor krátkých filmů Bratři Lumièrové, které před více než 120 lety natočili vynálezci kinematorgrafie Louis a Auguste Lumièrovi. Pražská část festivalu promítne retrospektivu díla režiséra Jean-Pierre Melvilla. V soutěžní sekci Výběr české kritiky se o Cenu diváků TV5MONDE utká devět snímků. Filmové hity připomenou kvalitní filmy z francouzské kinematografie posledních let. Program završí Večer krátkých filmů. Festival francouzského filmu kromě Prahy zavítá s šestnácti předpremiérami do Brna, Ostravy, Českých Budějovic a Hradce Králové.